Kodeks freelancera

kodeks freelancera

Jak się niedawno dowiedziałem, powstaje Kodeks freelancera. Odwiedziłem stronę, przeczytałem założenia. Chciałem jednak usłyszeć coś mniej oficjalnego, odezwałem się więc do jednego z twórców Kodeksu.

Skąd motywacja do nagłośnienia dobrych praktyk? Czy mamy modę na „dobre praktyki” i jakie są plany związane z Kodeksem freelancera? – na pytania odpowiada Marcin Gieracz z agencji Rubikom.

Marcin Gieracz: No cóż, masz rację; my ze swoim projektem ruszyliśmy, kiedy oficjalnie został ogłoszony Kodeks blogerów; w międzyczasie pojawiły się zapowiedzi o kodeksie sponsoringu kultury, a ostatnio Streetcom zamknął w hiperszybkim tempie prace nad kodeksem marketingu szeptanego.

Jednak to, co wyróżnia naszą pracę od pozostałych, to próba pracy nad tym projektem bezustannie; zapisy Kodeksu maja żyć i ewentualnie modyfikować, ewoluować z czasem – dostosowywać się do tego, co przyniesie życie; nie chcemy pozwolić na to, aby po promocji Kodeksu Freelance ta inicjatywa zamieniła się w kolejną, która jest i co z tego.

Sam poniekąd jestem freelancerem i praktycznie od zawsze współpracuję z freelancerami (nie tylko w naszym kraju i nie tylko z krajowymi freelancerami); różnice między tym, co mamy w Polsce, a tym jak funkcjonuje ten rynek w Europie Zachodniej, USA i Australii są przeogromne; pamiętajmy, że nie chodzi tylko o współpracę freelancerów z agencjami warszawskimi, a przede wszystkim o całą resztę; wlaśnie poza stolicą te problemy są największe; szczególnie w warstwie zachowania poufności danych i ochrony praw autorskich – przede wszystkim przestrzegania praw autorskich.

Po opublikowaniu Kodeksu, co nastąpi z początkiem kwietnia, chcemy mocniej zająć się promocją samej istoty freelancu (wiele agencji uważa to za zło konieczne, z racji złych doświadczeń) i tzw. arbitrażu – pomocy tym wszystkim, którzy faktycznie zostali mocno oszukani w tego rodzaju współpracy; przy czym nie chodzi tu tylko o pomoc dla freelancerów; sami zlecający też ponoszą, ponieśli sporo strat materialnych, bo freelancerzy okazali sie nieuczciwi.

Kodeks ma tę kwestię próbować znormalizować, a dobre praktyki zacząć promować.
Marcin Gieracz

WWW: Kodeks Freelancera.

A Ty, freelancerze, co myślisz o Kodeksie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *