Nowe logo BPH

nowe logo bph
Wiadomość nie jest superświeża, bo już w sierpniu pokazano i pisano o nowym logo BPH, ale ja osobiście list z banku z informacją o tej zmianie dostałem wczoraj i dopiero teraz uderzyło mnie ono po oczach. Jako klienta. I wytłumaczono mi nawet, o co chodzi z tym nowym logo. Cytuję…

„Filozofia nowej marki opiera się na myśleniu o Klientach i Banku w kontekście bliskiej, osobistej relacji. Logo symbolizuje dialog, wzajemne zrozumienie i związek między Klientami a Bankiem. Naszą aspiracją jest tworzenie długoterminowych, owocnych relacji z Klientami.”

A moim pierwszym skojarzeniem z nowym logo były płuca. Drugim kręgle.

Dla przypomnienia dotychczasowe logo:

stare logo bph

Akurat parę dni temu zapatrzyłem się w to stare logo, myśląc sobie po raz kolejny: „Ale fajne, proste logo. Widzę wzrost i czuję optymizm.”. Zapewne to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia i wielokrotnego racjonalizowania sobie, że „tak, z tym bankiem warto.”. Niemniej jednak symbolika wznoszącej się linii w kontekście finansów jest oczywista. Dla optymisty – wzrost zysków. :)

A nowe logo… cóż, przyjdzie się przyzwyczaić do tych płuc i kręgli. Może dostrzegę w nich przekonywujący sens. Sam list nie był pomocny w odnalezieniu tego sensu. „Dialog, wzajemne zrozumienie i związek między mną a bankiem” nie mówią mi wiele. Że niby będziemy sobie rozmawiać, ja zrozumiem dzięki temu potrzeby banku i się przywiążę?? Nie chcę „WZAJEMNEGO zrozumienia”! Wystarczy mi jednostronne – żeby bank rozumiał, czego JA potrzebuję. „Osobista relacja” z bankiem kojarzy mi się z wchodzeniem z butami w moje życie. Wolę trzymać banki na dystans. Chcę od nich wyłącznie staroświeckiej „korzystnej oferty” i „sprawnej obsługi”. Żadnych telefonów w stylu „jak się pan dziś czuje…?”.

Może za mało „humanistyczny” jestem… ;)

9 odpowiedzi na “Nowe logo BPH”

 1. Mi to logo się kojarzy z dwoma kciukami w górze, albo…

  …Albo ze znakiem nieskończoności zniekształconym nieco tak by przypominał dwie postaci ze skrzyżowanymi rękoma na piersiach. Taka postawa charakteryzuje się zamknięciem i nie chęcią do kompromisów. Rozumiem to jako metaforę wiecznego, nieskończonego dialogu z którego nie ma wyjścia. W którym nigdy nie nastąpi porozumienie.

 2. Jeśli przyjąć, że te płuca czy kręgle są jednak postaciami, to wyraźnie rzuca się w oczy ich dysproporcja. Ten większy, to chyba bank. W swojej łaskawości zbliża się do maluczkich klientów…

 3. Jak dla mnie:
  1. Kręgle
  2. 2 dłonie pokazujące podniesione w górę kciuki – znaczy się, że jest ok. Problem tylko w tym, że logotyp nie powinien nasuwać tak rozbieżnych skojarzeń, bo to całe „przesłanie” się gdzieś gubi.

  Ale płuca też są niezłe :)

 4. Kręgle – tak, kciuki – tak, szynki – tak, nawet biustonosz- tak. Ale tak naprawdę to w tym logotypie nie ma nic. Jest kompletnie nieczytelny. Za to strategia i ideologia do niego to było pewnie ze 30 slajdów na prezentacji plus 10-stronicowe opracowanie. Szkoda tylko że oderwane od rzeczywistości. A może chodziło o komunikat: „Nie wiesz czego się spodziewać”? Nie popisał się Pan, Panie Piotrze.

 5. Że niby dwie postacie: pracownik i petent, że niby stylizowane na 'thumbs up’, że niby po co?
  Chciałbym zobaczyć jak rozjaśnienie z prawej strony loga wychodzi przez fax w B&W .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *